Představitel klasické francouzské akademické malby je po letech znovu uznáván jako velký malíř jedné francouzské epochy.

Narodil se v rodině významného malíře a ředitele Académie des Beaux – Arts Josepha-Nicolase Roberta Fleuryho (1797 – 1890) a od mládí se věnoval malbě. Tony Fleury slavil první svůj významný úspěch na pařížském Salónu v roce 1866. V dalších letech se již prosadil jako uznávaný umělec. V letech 1867 – 1870 zakoupil francouzský stát od umělce několik obrazů a jeho dílo se stalo známé i v zahraničí.

Po boku slavného malíře W. Bouguereau vyučoval Fleury jako profesor malby na Akademii Julian v Paříži, kde vychoval řadu skvělých malířů. Za své úspěchy byl vyznamenán Řádem čestné legie a zvolen prezidentem Taylorovy nadace. Z českých umělců udržoval s Fleurym přátelství významný český malíř 19.století žijící v Paříži Václav Brožík, rovněž nositel Řádu čestné legie, povýšený do šlechtického stavu rakouským císařem Františkem Josefem I., dnes pohřbený na hřbitově na Montmartru.

Dílo Tony Fleuryho si získalo oblibu v řadě zemí Evropy včetně rakouské monarchie. Několik Fleuryho děl bylo před 1.světovou válkou dovezeno do Prahy. Tony Robert Fleury je zastoupen svými díly v řadě významných galerií. Jmenujme Musée d'Orsay v Paříži, Museum Le Mans či Frickovu sbírku v New Yorku. Několik desetiletí byl po 2.světové válce Fleury spolu s malíři reprezentačního slohu 19.století Cabanelem, Bouguereau, Gervexem a ostatními zavrhován jako umělec staré klasické epochy. 

Dnes je znovu uznáván a ceněn pro svůj nesporný velký umělecký přínos klasické malbě, čemuž odpovídají i řadu let po sobě stoupající ceny Fleuryho děl na mezinárodním uměleckém trhu.

 Poslední den Corinthu – Musée d'Orsay, Paris

 Leda s labutí – soukromá sbírka, Galerie Petra Brandla

 Tony Robert Fleury ve svém pařížském ateliéru


Předpokládaný procentní roční cenový růst autorových děl v příštích letech: + 5%

Vlastníte umělecké dílo
a chcete ho prodat
v naší galeri?